Co to jest hand lettering i kaligrafia? - Agencja Interaktywna - Pixelwork.pl

Co to jest hand lettering i kaligrafia?

Avatar
Dominik Jarnot  16 Sty, 2020   

Znudzony cztaniem monotonnych artykułów? Wypłenij krótki formularz, a bezpłatną wycenę otrzymasz jeszcze dziś! :) Wypełnij formularz

Hand lettering to ręcznie rysowane litery, od czego więc zacząć przygodę z nimi? Na początku nie ma co porywać się na trudne i składające się z wielu elementów kompozycje. Nie trać czasu i nerwów, w początkowym etapie skup się na rysowaniu pojedynczych znaków, w różnych stylach, by później połączyć je w krótkie słowa. Po pierwsze przyglądaj się literom i szukaj inspiracji.

Typografia jest obszernym działem, na którego poznanie trzeba przeznaczyć wiele czasu. Podczas swoich początków z Hand letteringiem i kaligrafią, nie skupiaj swojej uwagi przede wszystkim na poznaniu wszystkich informacji o typografii, bo tym sposobem rysować nie zaczniesz NIGDY.

Na wszystko daj sobie czas, do początków potrzebujesz samych podstawowych informacji. Zwróć uwagę na teksty, loga i kreacje reklamowe które Cię otaczają. Te które ci się spodobają, staraj się uchwycić (jeżeli jest to możliwe, zrób zdjęcie) lub spróbuj przerysować je od razu na kartce). Świetną bazą informacji jest również Pinterest.

W swoich początkach letteringu nie skupiaj się tylko na jednym stylu bądź otwarty i ćwicz przeróżne style. Wydrukuj sobie na kartce papieru alfabet w różnych stylach i spróbuj przerysować oraz modyfikować litery. Jedną z najważniejszych rzeczy podczas startu w letteringu, jest rysowanie w każdej wolnej chwili. Im więcej czasu poświęcisz tym szybciej zobaczysz efekty. Chodzi o to byś wyrobił sobie rękę i zaczął bawić się formą.

Omówiliśmy już najważniejsze kroki w początkach hand letteringu a teraz zajmijmy się Kaligrafią

Kaligrafia to sztuka starannego i estetycznego pisania, często również zdobionego artystycznie.

A jakich narzędzi używa się do kaligrafii?
Na pierwszy ogień pójdą – pisaki pędzelkowe, to pisaki, które mają charakterystycznie zakończoną końcówkę – w formie piórka (najczęściej filcowego). Poprzez stosowanie różnego nacisku pisaka na papierze, osiągamy różnej grubości linie.

Drugim rodzajem narzędzi są pisaki do kaligrafii. Różnią się od tych wspomnianych wyżej przede wszystkim typem końcówki. Nie jest miękka i elastyczna, wręcz przeciwnie, jest bardzo twarda, ostro ścięta i ma za zadanie udawać szeroką stalówkę pióra.

Trzecim narzędziem używanym w kaligrafii są piórka. Piórk możemy podzielić na kilka rodzajów. Pierwsze Parallel pens od firmy Pentel – to pióra na naboje, które pozwalają pisać praktycznie każdą stroną stalówki, a dzięki temu osiągać naprawdę ciekawe efekty. Na drugim miejscu są u mnie Automatic Peny – to również całkiem ciekawy wynalazek, który pozwala pisać stalówką w każdym kierunku. No i trzecie miejsce to klasyczne rozwiązanie – czyli obsadka i wymienne stalówki.

Pisać można zarówno tuszami, atramentami, jak i farbami wodnymi lub piórami na naboje. (Warto zwrócić jednak uwagę przed zakupem, jaki płyn nadaje się do jakiego narzędzia. Na przykład klasyczne pióra mogą zatkać się i zniszczyć, jeśli wlejecie do nich zwykły tusz lub farbę).

A teraz omówimy coś bez czego kaligrafia nie mogłaby funkcjonować- a mowa tutaj o papierze. Papier milimetrowy jest po prostu wygodny w wyliczaniu wysokości kreślonych liter, nie trzeba kreślić sobie linii pisma ołówkiem. Po prostu przyspiesza pracę. Nie ma jednak najgrubszego papieru, więc niektóre atramenty i tusze potrafią przebijać na drugą stronę. Oprócz papieru milimetrowego świetnie sprawdza się zwykła kartka w kratkę lub papier ksero. Najważniejsze, żeby wybierając papiery unikać niepowlekanych, szorstkich-mogą one rozprowadzać tusz.

Jeżeli masz jakieś pytania lub potrzebujesz pomocy, skontaktuj się z nami. CHĘTNIE POMOŻEMY!

Link do strony Pixelwork


Avatar
Dominik Jarnot [email protected]
Lorem Ipsum jest tekstem stosowanym jako przykładowy wypełniacz w przemyśle poligraficznym. Został po raz pierwszy użyty w XV w. przez nieznanego drukarza do [...]
Spodobał Ci się nasz artykuł? Daj o sobie znać!
0,00 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (0)
KORONAWIRUS W POLSCE – PIXELWORK dla bezpieczeństwa Klientów i pracowników wstrzymuje działalność

Z uwagi na bieżącą sytuację epidemiologiczną oraz w związku z ogłoszeniem na terenie Rzeczypospolitej Polskiej w dniu 14 marca 2020 r. stanu zagrożenia epidemicznego, w celu przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się SARS-CoV-2 oraz zabezpieczenia zdrowia i życia naszych Klientów i Pracowników, PIXELWORK od dnia 16.03.2020 r. do odwołania wstrzymuje prowadzoną działalność.

Zamknij