Co to jest hierarchia wizualna? - Agencja Interaktywna - Pixelwork.pl

Co to jest hierarchia wizualna?

Avatar
Dominik Jarnot  16 Sty, 2020   

Znudzony cztaniem monotonnych artykułów? Wypłenij krótki formularz, a bezpłatną wycenę otrzymasz jeszcze dziś! :) Wypełnij formularz

Hierarchia pozwala utrzymać ład i porządek w tworzonym projekcie. Umiejętnie nadaje poszczególnym wiadomością stopień ważności. To dzięki temu z łatwością można wywnioskować, które elementy wymagają poświecenia większej ilości czasu i skupienia. Odpowiednia hierarchia w projekcie jest jedną z podstawowych umiejętności, bez której ciężko będzie stworzyć prawidłowy projekt.

Jak budować hierarchię informacji?
POŁOŻENIE: Jeżeli ułożymy tekst od lewej-do prawej wiadomym jest, że tekst będzie czytany przez nas właśnie w tej kolejności. To samo tyczy się z tekstem ułożonym jeden pod drugim. W tym wszystkim można wyróżnić jeszcze tzw. Wzorzec F-pattern, który pokazuje, że najwięcej uwagi skupiamy na liniach tekstów znajdujących się najwyżej i pierwszych słowach wersów znajdujących się poniżej. Później jednak tracimy nimi zainteresowanie.

SKALA: Mimo częstych zapewnień, że rozmiar nie ma znaczenia, tutaj sytuacja wygląda całkowicie inaczej. Jeżeli wyróżnimy jeden z obiektów skalą, może wydawać się on ważniejszy od innych. Przez zmianę wielkości wzrok czytelnika automatycznie będzie kierował się w jego stronę.

Mając kilka tych samych kolorów i jeden kompletnie od nich odbiegający wiadomym jest, że to właśnie on skupi na sobie całą uwagę.

A co, jeżeli w grę wchodzi więcej niż 2 kolory? Jak wtedy wyróżnić jeden, wybrany element?

W takiej sytuacji należy posłużyć się narzędziami nasycenia i jasności. Narzucenie intensywnego koloru powinno załatwić sprawę, a jasny kolor na tle ciemnych kompozycji również wyróżni element z tłumu.

Coś co jest nieodłącznym elementem każdego projektu lub tworzenia treści, mowa tutaj o ODLEGŁOŚCI – ( tzw white Spice) duża przestrzeń wokół potencjalnie najważniejszego elementu sprawi że właśnie ten skupi wzrok naszych użytkowników.

Nie od dziś wiadomym jest, że wyróżniające się kształty bardzo często używane są do wyodrębnienia konkretnego elementu. Jeżeli stworzymy projekt o prostej, minimalistycznej formie i wrzucimy do niego jeden kompletnie odbiegający od innych kształt, to właśnie on może zgarnąć miano pierwszych skrzypiec.

Podsumowując: Hierarchię informacji tworzymy w oparciu o powstające kontrasty odległości, rozbudowane kształty i wielkość. To dzięki tym działaniom jesteśmy w stanie wyróżnić dominantę.

Najważniejszy element w hierarchii przyciągnie uwagę i zaciekawi w pierwszej kolejności, zadbajmy więc o to by oko, dalej było prowadzone po projekcie. Zapamiętaj, odpowiednie marginesy, dobrze zachowana skala i kolory to klucz do dobrze stworzonej hierarchii wizualnej.

Czujesz, że sam nie dasz sobie rady? Wejdź w poniższy link i skontaktuj się z nami. Oddając nam stworzenie projektu, zostawiasz go w rękach profesjonalistów. Poza stworzeniem dla Ciebie indywidualnego projektu, oferujemy również pełne wsparcie po zakończeniu realizacji. Z nami możesz spać spokojnie!


Avatar
Dominik Jarnot [email protected]
Lorem Ipsum jest tekstem stosowanym jako przykładowy wypełniacz w przemyśle poligraficznym. Został po raz pierwszy użyty w XV w. przez nieznanego drukarza do [...]
Spodobał Ci się nasz artykuł? Daj o sobie znać!
0,00 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (0)
KORONAWIRUS W POLSCE – PIXELWORK dla bezpieczeństwa Klientów i pracowników wstrzymuje działalność

Z uwagi na bieżącą sytuację epidemiologiczną oraz w związku z ogłoszeniem na terenie Rzeczypospolitej Polskiej w dniu 14 marca 2020 r. stanu zagrożenia epidemicznego, w celu przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się SARS-CoV-2 oraz zabezpieczenia zdrowia i życia naszych Klientów i Pracowników, PIXELWORK od dnia 16.03.2020 r. do odwołania wstrzymuje prowadzoną działalność.

Zamknij