Co to jest scrum? - Agencja Interaktywna - Pixelwork.pl

Co to jest scrum?

Avatar
Dominik Jarnot  16 Sty, 2020   

Znudzony cztaniem monotonnych artykułów? Wypłenij krótki formularz, a bezpłatną wycenę otrzymasz jeszcze dziś! :) Wypełnij formularz

Scrum – ( iteracyjne i przyrostowe ramy postępowania ) inaczej to zwinne podejście do tworzenia nowego produktu. Produktem może być każda rzecz, która tylko ma dla kogoś jakieś znaczenie, np. Kampania marketingowa, konferencja, samochód lub telefon.

Scrum opiera się na dostarczaniu produktu w małych przyrostach- powoduje to, że w dowolnym momencie wiemy, gdzie jesteśmy i mamy działającą wersję produktu.

Scrum opiera swoje działanie na pracy zespołu, który posiada odpowiednie umiejętności i zasoby, by dostarczyć dany produkt.

Poza zespołem w Scrumie wyróżniamy również Właściciela produktu- ma on wizję swojego projektu i dzięki temu, może decydować o tym co w danym momencie jest najważniejsze.

Ostatnią osobą jest scrum master – Skupia się na tym jak działamy.

Proces scrum – Zespół dostarcza kolejne wersje działającego produktu w krótkich cyklach zwanych sprintami- każdy z nich ograniczony jest czasowo i trwa maksymalnie miesiąc.

Dzięki temu Właściciel Produktu wie, ile pracy inwestuje i nie ma ryzyka, że przez pół roku nie będzie wiedział co dzieje się z jego produktem.

Właściciel produktu umieszcza listę wszystkich swoich potrzeb w Backlogu Produktu w kolejności od najważniejszej do najmniej ważnej. Zazwyczaj właściciel produktu na koniec sprintu chce zaprezentować nową wersję produktu swoim klientom i użytkownikom, tak aby dostać od nich informację zwrotną. Dlatego na początku Sprintu Zespół ustala co i w jaki sposób jest w stanie dostarczyć z Backlogu Produktu. To spotkanie nazywamy Planowaniem Sprintu (Sprint Planning) i nawet przy miesięcznych Sprintach nie powinno trwać dłużej niż jeden dzień. Sam plan natomiast nazywamy Backlogiem Sprintu (Sprint Backlog), żeby go odróżnić od Backlogu Produktu. Ponieważ to Zespół stworzył plan, tak więc zespół wie, jak go zrealizować. Dlatego Zespół synchronizuje się codziennie, żeby zobaczyć, czy cel jest wciąż realny i jak poszczególni członkowie mogą sobie nawzajem pomóc. To krótkie spotkanie nazywane jest codziennym scrumem i nie powinno trwać dłużej niż 15 minut.

Filary scruma
Scrum opiera się na trzech filarach. Pierwszy to Przejrzystość (Transparency) pozwala zobaczyć co tak naprawdę się dzieje. Ukończenie prac nad funkcjonalnością, naprawdę oznacza zakończenie trwających prac i klient może z niej korzystać.

Jeżeli w organizacji pojawia się jakaś dysfunkcja-np. członkowie działów nie współpracują ze sobą) bardzo szybko jest to dostrzegane. Przejrzystość umożliwia inspekcję- czyli analizę spraw, które mają miejsce w zespole czy produkcie. Trzecim filarem scruma jest Adaptacja- czyli zmiana planów i dostosowywanie produktów do rzeczywistości. Może to być na przykład zmiana zakresu, technologii czy sposobu działania zespołu.

Szybkie podsumowanie wydarzeń w scrum
Sprint Planning — na początku każdego Sprintu patrzymy co jest najbardziej wartościową rzeczą do zrobienia przez Development Team i prognozujemy jak będzie wyglądała praca w tej iteracji;

Daily Scrum – codziennie Development Team spotyka się, żeby sprawdzić stan pracy i wspólnie zdecydować co należy dalej zrobić;

Sprint Review – pod koniec Sprintu sprawdzamy, jak wygląda przyrost produktu i zbieramy feedback, żeby interesariusze mieli jasny obraz faktycznego postępu i dostosować wymagania do ich oczekiwań;

Sprint Retrospective -na koniec Sprintu zatrzymujemy się na chwilę, przyglądamy się procesowi, narzędziom, interakcjom, żeby zdecydować jak usprawnić proces.


Avatar
Dominik Jarnot [email protected]
Lorem Ipsum jest tekstem stosowanym jako przykładowy wypełniacz w przemyśle poligraficznym. Został po raz pierwszy użyty w XV w. przez nieznanego drukarza do [...]
Spodobał Ci się nasz artykuł? Daj o sobie znać!
0,00 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (0)
KORONAWIRUS W POLSCE – PIXELWORK dla bezpieczeństwa Klientów i pracowników wstrzymuje działalność

Z uwagi na bieżącą sytuację epidemiologiczną oraz w związku z ogłoszeniem na terenie Rzeczypospolitej Polskiej w dniu 14 marca 2020 r. stanu zagrożenia epidemicznego, w celu przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się SARS-CoV-2 oraz zabezpieczenia zdrowia i życia naszych Klientów i Pracowników, PIXELWORK od dnia 16.03.2020 r. do odwołania wstrzymuje prowadzoną działalność.

Zamknij