Czym jest geolokalizacja? - Agencja Interaktywna - Pixelwork.pl

Czym jest geolokalizacja?

Avatar
Dominik Jarnot  16 Sty, 2020   

Znudzony cztaniem monotonnych artykułów? Wypłenij krótki formularz, a bezpłatną wycenę otrzymasz jeszcze dziś! :) Wypełnij formularz

Zdarzyło mi się kiedyś trafić na pytanie, czym jest geolokalizacja? Z racji tego, że interesuje się nową technologią, to bez problemu odpowiedziałem na to pytanie. Przypuszczam, że dla wielu z was nie byłoby problemu odpowiedzieć na to pytanie, gdyż jest ono instynktowne. Ale czy tak naprawdę wiedziałeś, że codziennie korzystasz z tej technologii?

Co to jest geolokalizacja
Geolokalizacja to proces ustalania lokalizacji danej osoby lub obiektu na Ziemi. Polega ona na określeniu położenia urządzenia mobilnego po przez GPS lub adresu IP danego urządzenia. Można śmiało stwierdzić że jesteśmy obserwowani na każdym kroku i ze smutkiem stwierdzam że tak jest. Ale nie taki diabeł straszny jak go malują. Miej na uwadze, że codziennie korzystasz z tego typu dobrodziejstw. W jaki sposób? Jesteś nowy w mieście i chciałbyś coś zjeść, np. burgera w KFC. Biorąc pod uwagę fakt, że nie znasz tutejszych okolic, nie wiesz jak tam trafić. KFC jest znane na całym świecie, ale mimo wszystko wpisując w Google frazę „KFC” wyskoczy propozycja tej restauracji, która jest najbliżej ciebie.

Do czego jest stosowana geolokalizacja
Geolokalizacja to jedna z najnowszych form komunikacji z konsumentem, która opiera się na innowacyjnych metodach przekazywania informacji i wiadomości. Jest to metoda coraz częściej stosowna przez przedsiębiorstwa o różnorodnych branżach, a w tym również przez podmioty sprzedaży detalicznej. Za pomocą odbiornika GPS, czy też adresu IP urządzenia mobilnego możemy określić położenie geograficzne osób czy przedmiotów, wykorzystując współrzędne geograficzne albo dane adresowe.

Geolokalizacja w firmie
Geolokalizacja pracowników jest to informacja określająca dokładne położenie geograficzne osoby bądź przedmiotu. Często jest stosowana w firmach, które oferują służbowe samochody czy telefony. Dzięki temu pracodawca jest w stanie jasno określić, gdzie znajduje się dany pracownik i ile czasu ma na realizacje danych zadań, które mu powierzył. Stosowane najczęściej u przedstawicieli handlowych czy kierowców, którzy są wysyłani w teren. Pracodawca ma możliwość montowania systemu monitorowania i zarządzania pojazdami w oparciu o odbiornik GPS, natomiast ma on obowiązek poinformować o tym swoich pracowników. Jeśli pracownik dostał zgodę na korzystanie z firmowego pojazdu, pracodawca powinien otrzymać pozwolenie od pracownika na zainstalowanie odbiornika GPS

Jak widać udostępnianie lokalizacji nie jest wcale takie złe jak mówią. Jeśli nie masz nic na sumieniu, to jak najbardziej może Ci się to przydać. Jest to ciekawa opcja, która może zaoszczędzić nam czasu, a nawet uratować nam życie. Osobiście mam cały czas załączoną lokalizację w swoim telefonie, bo nigdy nie wiadomo co się może stać. Jeśli ma zależeć od tego moje życie, to stawiam wszystko na jedną kartę.


Avatar
Dominik Jarnot [email protected]
Lorem Ipsum jest tekstem stosowanym jako przykładowy wypełniacz w przemyśle poligraficznym. Został po raz pierwszy użyty w XV w. przez nieznanego drukarza do [...]
Spodobał Ci się nasz artykuł? Daj o sobie znać!
0,00 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (0)
KORONAWIRUS W POLSCE – PIXELWORK dla bezpieczeństwa Klientów i pracowników wstrzymuje działalność

Z uwagi na bieżącą sytuację epidemiologiczną oraz w związku z ogłoszeniem na terenie Rzeczypospolitej Polskiej w dniu 14 marca 2020 r. stanu zagrożenia epidemicznego, w celu przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się SARS-CoV-2 oraz zabezpieczenia zdrowia i życia naszych Klientów i Pracowników, PIXELWORK od dnia 16.03.2020 r. do odwołania wstrzymuje prowadzoną działalność.

Zamknij