Czym są gridy? - Agencja Interaktywna - Pixelwork.pl

Czym są gridy?

Avatar
Dominik Jarnot  16 Sty, 2020   

Znudzony cztaniem monotonnych artykułów? Wypłenij krótki formularz, a bezpłatną wycenę otrzymasz jeszcze dziś! :) Wypełnij formularz

W projektowaniu graficznym to inaczej dwuwymiarowa struktura składająca się z szeregu prostych (pionowych, poziomych i kątowych) będących liniami pomocniczymi, używanymi do rozkładu treści.

Zazwyczaj gridy wiąże się z projektowaniem stron internetowych, nie jest to oczywiście błędne, ale siatki stosuje się i stosowano je długo przed pojawieniem się cyfrowych mediów.

Czym więc są te gridy/siatki?
Jest to narzędzie, którym posługują się projektanci by uporządkować treści w tworzonym projekcie-tyczy się to zarówno tekstów, jak i obrazów. Siatka pozwala nam utrzymać porządek i zachować spójność, ma ogromny wpływ na estetykę i użyteczność.

Gridy używane są również w projektowaniu książek, magazynów, reklam, ulotek czy też mniejszych form takich jak – logo czy ikony.

Jak zbudowane są gridy?
Siatka na początku składa się z kolumny, które dzielą stronę ma pionowe części. Ilość kolumn może być dowolna. Zaczynając tylko od jednej kolumny możemy skończyć nawet na 16. Budując kolumny pod teksty, warto pamiętać, że im szersze kolumny, tym gorzej czytelnikowi będzie się czytało dłuższe teksty. Dzieląc stronę w poziomie uzyskamy rzędy. W projektowaniu stron używa się ich przeważnie do zaznaczenia kolejnych sekcji. Istotnym elementem siatki są również odległości między kolumnami i rzędami. Z kolei w wyniku połączenia kolumny z rzędem powstaje moduł. Moduły z kolei przydają się do tworzenia galerii zdjęć.

Jak wybierać gridy do projektu?
Istnieje wiele rodzajów siatek- te które składają się wyłącznie z kolumn, modularne lub hierarchiczne. Możemy stworzyć je sami lub wybrać już te gotowe. Skąd jednak wiedzieć, którą siatkę wybrać do swojego projektu? Jeżeli tworzycie bardzo prosta, minimalistyczną stronę, gdzie będzie potrzebny nagłówek ze zdjęciem, lista wpisów i boczny panel na social media, wtedy najlepszą siatką będzie siatka hierarchiczna, na której wasz projekt będzie się opierał.

Drugi przykład będzie na podstawie listy zakupów- do tego najlepiej nada się siatka modularna.

Można wszystko też zacząć w kompletnie inny sposób: Czyli najpierw zacząć tworzyć projekt i na bazie zaprojektowanych elementów ustalić rodzaj siatki. Jeżeli projektujesz stronę dla klienta, od czego musisz zacząć projektować siatkę strony www? Po pierwsze musisz ustalić z klientem zakres funkcjonalności, następnie ustalić zakres informacji i sposób komunikacji na stronie, oraz ustalić strukturę menu, ze szczególnym uwzględnieniem jego głębokości. Projektując siatkę strony www, należy uwzględnić jego indywidualne potrzeby oraz wymagania.

Podczas projektowania gridów warto pamiętać, by unikać rzeczy, które później mogą być problematyczne, czyli: Unikaj elementów wystających poza siatkę strony- Na dużym ekranie wygląda to dobrze, przy mniejszych rozdzielczościach, zwłaszcza przy rozdzielczościach granicznych stają się kłopotliwe. Elementów z ustawionym pozycjonowaniem „fixed’’. Spora część przeglądarek mobilnych ma problemy z prawidłowym wyświetleniem tak pozycjonowanych elementów. Obrazków mniejszych niż najmniejsze „oczko” siatki. Ta reguła nie dotyczy ikon i elementów dopełniających bloki tekstu do oczek siatki. Zainteresował Cię artykuł? Masz jakieś pytania? Nie czekaj, wejdź na naszą stronę i skontaktuj się z nami.

Link do strony Pixelwork


Avatar
Dominik Jarnot [email protected]
Lorem Ipsum jest tekstem stosowanym jako przykładowy wypełniacz w przemyśle poligraficznym. Został po raz pierwszy użyty w XV w. przez nieznanego drukarza do [...]
Spodobał Ci się nasz artykuł? Daj o sobie znać!
1,00 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1)
KORONAWIRUS W POLSCE – PIXELWORK dla bezpieczeństwa Klientów i pracowników wstrzymuje działalność

Z uwagi na bieżącą sytuację epidemiologiczną oraz w związku z ogłoszeniem na terenie Rzeczypospolitej Polskiej w dniu 14 marca 2020 r. stanu zagrożenia epidemicznego, w celu przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się SARS-CoV-2 oraz zabezpieczenia zdrowia i życia naszych Klientów i Pracowników, PIXELWORK od dnia 16.03.2020 r. do odwołania wstrzymuje prowadzoną działalność.

Zamknij