Jak rozpoznać i usunąć wirusa ze strony internetowej? - Agencja Interaktywna - Pixelwork.pl

Jak rozpoznać i usunąć wirusa ze strony internetowej?

Avatar
Dominik Jarnot  16 Sty, 2020   

Znudzony cztaniem monotonnych artykułów? Wypłenij krótki formularz, a bezpłatną wycenę otrzymasz jeszcze dziś! :) Wypełnij formularz

Jak rozpoznać i usunąć wirusa ze strony internetowej
Twoja strona ciągle napotyka jakieś błędy, źle się wczytuje, nie działa prawidłowo albo następują przekierowania do innych witryn? Być może Twoja strona stała się ofiarą złośliwego wirusa. Jak zatem naprawić istniejący błąd i sprawić, by strona była czysta jak łza?

Wirusy to nie tylko problem niezabezpieczonego komputera. Występują one w każdym środowisku i może występować w każdej formie. Niektóre z nich mogą dotknąć naszą stronę internetową. Najczęstsza forma wirusa to link, który przekierowuje na inną stronę często o wątpliwej reputacji. Niektóre z nich są bardziej toksyczne i mogą powodować zmiany na naszym serwerze, usuwać pliki czy skrypty PHP związane z płatnościami.

Skąd się biorą wirusy?
Jeśli wirus pojawił się u Ciebie na stronie, to przez myśl przechodzą nam różne teorie. Wiele osób myśli, że konkurencja włamała się na ich konto i usiłuje zniszczyć ważne informacje. Oczywiście takie coś zdarza się bardzo rzadko. Częściej przyczyną jest luka w systemie, a ta pojawia się przez brak pobranej aktualizacji. Wtedy takie boty odwiedzają naszą witrynę i wprowadzają chaos. A wystarczyło wgrać aktualizację CMS oraz wtyczek.

Kolejną przyczyną może być wyciek danych, w wyniku którego dane do logowania na serwer FTP, do bazy danych lub do panelu administratora mogą trafić w niepowołane ręce. Oczywiście każdy to wie, że najczęstszą przyczyną jest niezabezpieczony komputer, z którego korzystamy podczas logowania do panelu administratora lub do serwera FTP. Hasło zostaje bezpośrednio skradzione przez wirus typu „keylogger” który zapamiętuje wpisywane frazy, lub ze względu na niski poziom skomplikowania hasła. Gdy ktoś uzyska dostęp do tych kont, to może zrobić dosłownie wszystko co chce.

Jakie szkody mogą wyrządzać wirusy?
Wirusy mogą mieć przeróżne rodzaje działań. Najczęściej są to wirusy, które ingerują w sposób działania strony internetowej. Niektóre z nich są proste i nie wyrządzą dużej szkody, natomiast są też takie, które wywołają katastrofę na twojej witrynie. Zwykle są tą wirusy, które mają na celu umieszczać przekierowania z twojej strony na inną. Zdarza się, że są to przekierowania na strony pornograficzne, na skutek czego odstraszy to potencjalnych klientów lub po prostu odwiedzających.

Niektóre z nich są na tyle szkodliwe, że mogą spowodować utratę dosłownie wszystkiego. W tym celu przestrzegam Cię do robienia systematycznego backup`a, a dzięki temu nie stracisz danych, które są niesamowicie istotne w twoim przedsiębiorstwie.

Istnieją też takie wirusy, które mają jasne zadanie. Zniwelować konkurencje z rynku. Te jak i zarówno poprzednie wirusy są najgorszym syfem, na który możemy trafić. Można porównać do zamachu na jakąś działalność. Te które ingerują w plik „robots.txt” spowodują totalne zablokowanie indeksowania twojej witryny w niektórych przeglądarkach. Jeśli jest to Google, to już jesteś skreślony, a swoją witrynę musisz postawić na nowo, gdyż większość użytkowników korzysta z tej przeglądarki. Jeśli natomiast wpłynie on na sitemap.xml, to nasza pozycja w wyszukiwarce mocno spadnie. Są to wirusy które mają na celu zniszczyć pozycję naszego SEO.

Podsumowanie stron z wirusami
Jak widać z wirusami jest jak z chorobą. Dzielą się one na mniej i bardziej szkodliwe. Trzeba jednak pamiętać, że one nigdy nie mają na celu pomóc nam uzyskać wskazany cel, a wręcz przeciwnie. Robią wszystko by nasza strona internetowa upadła.


Avatar
Dominik Jarnot [email protected]
Lorem Ipsum jest tekstem stosowanym jako przykładowy wypełniacz w przemyśle poligraficznym. Został po raz pierwszy użyty w XV w. przez nieznanego drukarza do [...]
Spodobał Ci się nasz artykuł? Daj o sobie znać!
0,00 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (0)
KORONAWIRUS W POLSCE – PIXELWORK dla bezpieczeństwa Klientów i pracowników wstrzymuje działalność

Z uwagi na bieżącą sytuację epidemiologiczną oraz w związku z ogłoszeniem na terenie Rzeczypospolitej Polskiej w dniu 14 marca 2020 r. stanu zagrożenia epidemicznego, w celu przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się SARS-CoV-2 oraz zabezpieczenia zdrowia i życia naszych Klientów i Pracowników, PIXELWORK od dnia 16.03.2020 r. do odwołania wstrzymuje prowadzoną działalność.

Zamknij