Minimalizm w projektowaniu stron - Agencja Interaktywna - Pixelwork.pl

Minimalizm w projektowaniu stron

Avatar
Dominik Jarnot  16 Sty, 2020   

Znudzony cztaniem monotonnych artykułów? Wypłenij krótki formularz, a bezpłatną wycenę otrzymasz jeszcze dziś! :) Wypełnij formularz

Jak wiadomo, projektowanie stron innych musi opierać się na zadowoleniu użytkowników, projektanci w swojej pracy musza więc połączyć atrakcyjność z przydatnością i funkcjonalnością. Z tego powodu niektórzy stawiają na niestandardowe i bogate w funkcje witryny, gdyż wydają się one świetnym sposobem na przyciągnięcie uwagi odwiedzających. Jednak takie działanie często wywołuje kompletnie inny efekt niż ten który początkowo był zamierzony. Ludzie preferują strony o prostej budowie, czyli oparte na niezbędnych komponentach i braku ,,fajerwerków”. Minimalistyczny wygląd może zapewnić większe zaangażowanie użytkowników, poprawę użyteczności (user experience) i uatrakcyjnienie wyglądu projektu.

Czym jest minimalizm?
Minimalizm stosowany jest jako popularna technika nowoczesnego projektowania stron internetowych. Chociaż ten trend nie jest nowy, zyskiwał i tracił na popularności na przestrzeni lat, to na dobre zakorzenił się jako jeden z klasycznych stylów tworzenia stron www. Uzyskanie prostoty może wydawać się łatwe, ale kryje się pod tym znacznie więcej niż „absolutne minimum”, ponieważ okrojenie treści czy likwidacja paru sekcji nie wystarczy. Uzyskanie prostoty może wydawać się łatwe, ale kryje się pod tym znacznie więcej niż „absolutne minimum”, ponieważ okrojenie treści czy likwidacja paru sekcji nie wystarczy. Z tego względu wielu projektantów ma problemy z połączeniem kilku elementów witryny, które razem wyglądają bardzo dobrze i tworzą kompletną całość.

Czym jest minimalistyczny design?
Minimalizm w projektowaniu stron internetowych stosuje się od początku tego stulecia, ale w ostatnich latach znacznie zyskał na popularności. Zainteresowanie nim wzrosło ze względu na rosnące poziomy zawiłości webdesignu. Badanie przeprowadzone przez EyeQuant sugeruje, że prosty i dobrze przemyślany projekt strony przekłada się na niższy współczynnik odrzuceń wśród odwiedzających. Minimalistyczny design możemy więc opisać jako prosty, ale dobrze przemyślany projekt strony internetowej, który przekłada sią na niższy współczynnik odrzuceń wśród odwiedzających stronę. Minimalizm skupiony jest na treści, która stanowi najważniejszą część na stronie, a także uszeregować i uprościć zadania użytkowników. Najprostszym i najbardziej znanym przykładem minimalizmu na stronie www jest witryna Google, która od początku skupiała się na centralnej funkcji wyszukiwania, a do której jedynie dodano logo.

Co składa się na minimalizm?
Prostota- Aby uzyskać prosty i przejrzysty projekt, należy wziąć pod uwagę nie tylko widok witryny, ale również ogólną interakcję z użytkownikami. Jednym z elementów, który ułatwia korzystanie z witryny, jest ich możliwość łatwego i szybkiego wykonywania zadań bez rozpraszania uwagi. Minimalistyczna strategia polega na uproszczeniu interfejsu poprzez usunięcie elementów i treści, które nie odpowiadają jasno na potrzeby użytkowników, jak np. zbędne dodatki dekoracyjne czy nadmiar informacji. Wszystkie elementy, z których korzystamy, muszą mieć sprecyzowany cel i służyć odwiedzającym. Należy przy tym uważać, aby nie utrudniać im podstawowych zadań, np. usuwając lub ukrywając zawartość, której potrzebują. Przekaz strony powinien być wyraźny, a nie ukryty.

Biała przestrzeń- Inteligentne wykorzystanie pustej przestrzeni jest najważniejszym aspektem minimalizmu na stronie www. Pusta- czyli biała przestrzeń, która nie jest wypełniona. Pusta przestrzeń pomaga zdefiniować i skupić uwagę na punktach centralnych, a dodatkowo sprawia, że każda informacja na stronie jest bardziej czytelna. Bez względu na to jak kreatywny projekt chcemy stworzyć, minimalizmu nie osiągniemy bez dużej ilości pustej przestrzeni. Oczywiście, należy z niej rozsądnie korzystać, gdyż w przeciwnym razie nasza witryna może wyglądać na pustą.

Kontrast i kolor w minimalizmie
Kontrast i kolor często są wspólnie wymieniane jako elementy minimalistycznego designu, ale to oddzielne efekty wizualne. Kolor może stworzyć efekt kontrastu, który zwraca uwagę na pewne elementy projektu, ale pomaga również rozpoznać nadana hierarchię wizualną. Sam kolor ma ogromny potencjał w projektowaniu stron internetowych, ponieważ może pełnić funkcję informacyjną, a także wywoływać emocje wśród użytkowników. Może również zwiększyć atrakcyjność wizualną projektu lub zwrócić uwagę na konkretne miejsce, nie korzystając przy tym z dodatkowych elementów graficznych. Często pierwszą myślą o kolorze w minimalistycznym projekcie jest połączenie bieli i czerni. Oczywiście jest to najpopularniejszy przykład kontrastu, ale minimalizm może także wykorzystywać inne barwy. Nie musimy skupiać się tylko na bieli i czerni, ale należy pamiętać by paleta była uproszczona.

Typografia
Oprócz kolorów, podstawowym efektem wizualnym projektu jest typografia. Ponieważ liczba elementów na minimalistycznej stronie internetowej jest niewielka, krój pisma może dyktować atmosferę i tożsamość witryny. Duża lub niestandardowa typografia skupia uwagę odwiedzających, jednocześnie ich intrygując.

Fotografia a minimalizm
Wykorzystanie dużych zdjęć, szczególnie w tle, jest jednym z najnowszych trendów w minimalistycznym projektowaniu stron. Duża i żywa fotografia może poprawić atrakcyjność strony, dodać jej charakteru, a jednocześnie nie zdominować pustej przestrzeni. Najważniejsze jest to by fotografia nie zawierała rozpraszających elementów. Jeżeli chcesz by ktoś stworzył dla Ciebie lub Twojej firmy minimalistyczną stronę, skontaktuj się z nami. Stworzymy dla Ciebie indywidualny projekt w oparciu o Twoje potrzeby. Link do oferty stron internetowych


Avatar
Dominik Jarnot [email protected]
Lorem Ipsum jest tekstem stosowanym jako przykładowy wypełniacz w przemyśle poligraficznym. Został po raz pierwszy użyty w XV w. przez nieznanego drukarza do [...]
Spodobał Ci się nasz artykuł? Daj o sobie znać!
0,00 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (0)
KORONAWIRUS W POLSCE – PIXELWORK dla bezpieczeństwa Klientów i pracowników wstrzymuje działalność

Z uwagi na bieżącą sytuację epidemiologiczną oraz w związku z ogłoszeniem na terenie Rzeczypospolitej Polskiej w dniu 14 marca 2020 r. stanu zagrożenia epidemicznego, w celu przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się SARS-CoV-2 oraz zabezpieczenia zdrowia i życia naszych Klientów i Pracowników, PIXELWORK od dnia 16.03.2020 r. do odwołania wstrzymuje prowadzoną działalność.

Zamknij