Zalety stosowania mobile first - Agencja Interaktywna - Pixelwork.pl

Zalety stosowania mobile first

Avatar
Dominik Jarnot  16 Sty, 2020   

Znudzony cztaniem monotonnych artykułów? Wypłenij krótki formularz, a bezpłatną wycenę otrzymasz jeszcze dziś! :) Wypełnij formularz

Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w niesamowicie szybkim tempie, a wraz z nim rośnie liczba użytkowników korzystających ze swoich smartphone`ów, tabletów i innych urządzeń, które nam towarzyszą. Mogłoby się wydawać, że standardem jest wykonywanie stron internetowych z responsywnością, jednak zdarzają się perełki, które stricte przygotowują materiał tylko i wyłącznie na desktopowy format, co jest oczywiście błędem!

Jakie zalety przyniesie nam koncepcja „Mobile first”?

  • 1. Kompatybilność z mniej zaawansowanymi urządzeniami
  • 2. Zmniejsza złożoność kodu CSS
  • 3. Dostosowanie do rynku urządzeń mobilnych
  • 4. Wykorzystanie rozszerzonych możliwości
  • 5. Skrócenie czasu realizacji

Kompatybilność z mniej zawansowanymi urządzeniami
Stosując tą koncepcje, tworząc stronę od najmniejszych rozdzielczości, będziemy mieli pewność, że nasza strona na wszystkich urządzeniach będzie wyglądała dobrze, nie będzie się rozjeżdżała, oraz będzie odpowiednio zoptymalizowana. W tym celu stosujemy w kodzie CSS znacznik @media, w którym określamy rozdzielczość strony i dostosowujemy pod nią styl.

Zmniejsza złożoność kodu CSS
Ze względu na mniejszą szerokość ekranu dla telefonów, wszystko będzie układane blokowo, czyli jedno pod drugim. Uwzględniając taki schemat jako pierwszy, nasza strona w szerszych ekranach będzie ustawiała się tak jak powinna. Dzięki temu witryna będzie bardziej optymalna jeżeli chodzi o kod, co przerodzi się na szybsze wczytywanie strony internetowej. Gdy zrobimy stronę internetową uwzględniając pierwsze monitory, będziemy musieli nadpisywać wartości wcześniej deklarowane, a wiąże się to dłuższym kodem, który programista będzie musiał wykonać. Sam odpowiedz sobie na pytanie, która z tych czynności jest prostsza.

Dostosowanie do rynku urządzeń mobilnych
Rynek urządzeń mobilnych rozrasta się w błyskawicznym tempie a wraz z nim liczba użytkowników korzystających z tych dobrodziejstw. Technologia ta rozwinęła się tak bardzo, że większość osób przestała korzystać z komputera stacjonarnego, natomiast wszystkie rzeczy związane z zakupami i przeglądaniem Internetu pozostawili to urządzeniom, które na co dzień biorą ze sobą do szkoły czy do pracy. Dlatego warto jest dostosować się do konkretnej mody. Będzie to korzystne dla użytkownika jak i dla twojej firmy.

Wykorzystanie rozszerzonych możliwości
Często będziesz mógł spotkać się z myśleniem, że strony internetowe na wersji mobilnej są wersjami „okrojonymi”. Dzieje się tak, ponieważ ludzie pomimo, iż zdają sobie sprawę z tego, że technologia idzie do przodu, tak nie zapoznają się z dokumentacją, przez co tak naprawdę nie wiedzą, co potrafi ich urządzenie. Prawda jest jednak taka, że te czasy są już dawno za nami, a strony stworzone na urządzenia mobilne mają większą możliwość, niż komputery. Nasze telefony potrafią wykorzystać geolokalizację, mogą przełączyć layout w zależności od sposobu ich trzymania, posiadają funkcję multidotyku oraz wiele sensorów, dlatego w pierwszej kolejności powinieneś brać pod uwagę wersje mobilne podczas tworzenia web aplikacji.

Skrócenie czasu realizacji
Bazowanie na prostszym layoucie, utrzymywanie mniejszej ilości, bardziej przejrzystego kodu pozwoli nam skończyć stronę w szybszym tempie, gdyż nie będziemy musieli się martwić o to, jak strona internetowa będzie wyglądała w normalnej szerokości. Wiadomym jest, że będzie nasz czekać jakaś praca nad stricte wyglądającą stroną, natomiast znacznie mniej czasu zajmie nam stworzenie takowego układu.

Podsumowanie
W dobie błyskawicznie rozwijającej się technologii urządzeń mobilnych, strony RWD powinny być już koniecznością. Rynek mobilny jest przyszłością, która zbliża się do nas w niesamowicie szybkim tempie, dlatego warto jest traktować ją z priorytetem, a tworzenie stron z koncepcją „mobile first” przyniesie wiele korzyści dla Ciebie i twojej firmy.


Avatar
Dominik Jarnot [email protected]
Lorem Ipsum jest tekstem stosowanym jako przykładowy wypełniacz w przemyśle poligraficznym. Został po raz pierwszy użyty w XV w. przez nieznanego drukarza do [...]
Spodobał Ci się nasz artykuł? Daj o sobie znać!
0,00 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (0)
KORONAWIRUS W POLSCE – PIXELWORK dla bezpieczeństwa Klientów i pracowników wstrzymuje działalność

Z uwagi na bieżącą sytuację epidemiologiczną oraz w związku z ogłoszeniem na terenie Rzeczypospolitej Polskiej w dniu 14 marca 2020 r. stanu zagrożenia epidemicznego, w celu przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się SARS-CoV-2 oraz zabezpieczenia zdrowia i życia naszych Klientów i Pracowników, PIXELWORK od dnia 16.03.2020 r. do odwołania wstrzymuje prowadzoną działalność.

Zamknij