Skontaktuj się
social media, wymiary grafik na fb
Czas czytania: 7 minut

Nowe wymiary grafik na FB – Styczeń [2021]

11767

W tym artykule znajdziesz:

 1. Co się stanie gdy użyjemy grafiki w złych wymiarach?
 2. Na co warto zwrócić uwagę?
 3. Wymiary grafik na FB
 4. Pobierz wszystkie szablony
 5. Podsumowanie

Zapewne regularnie publikujecie treści na Facebooku, i zastanawialiście się jakie dokładnie wymiary powinien mieć awatar? albo dlaczego Wasze zdjęcie w tle jest zaś ucięte? spieszymy na ratunek! w tym artykule znajdziecie aktualne wymiary grafik na fb, oraz kilka skutecznych porad dzięki którym Wasze posty będą się prezentowały jeszcze lepiej 💜

Nie chcesz tracić czasu na publikacje postów i zastanawianie się jakie powinny mieć wymiary?
Zapoznaj się z ofertą naszej Agencji Social Media – Prowadzenie fanpage.

 
Dodatkowo, postanowiliśmy zamieścić szablony wszystkich postów do pobrania za darmo - tak, byście zawsze w wygodny sposób (i w dobrych wymiarach) tworzyli Wasze wspaniałe kreacje na Facebooku.

 1. Przygotowaliśmy każdy szablon do pobrania osobno, oraz zestaw wszystkich → który znajdziecie na samym dole tego wpisu.

Pamiętajcie jednak, że kwestia wymiarów grafik na Facebooka nie jest stała i często się zmienia, więc w przypadku kolejnej aktualizacji zmieniającej sugerowane wymiary grafik – wracajcie do nas i pobierajcie gotowe szablony postów na Facebooka, możecie być pewni, że nasz pliki są zawsze aktualne.


Co się stanie gdy użyjemy grafiki w złych wymiarach?

Jeżeli umieszczona przez nas grafika będzie mieć losowe wymiary, prosto z galerii naszego telefonu lub przygotowane “na oko”, istnieje bardzo dużo ryzyko, że zostanie ona ucięta w istotnym dla nas miejscu, lub jeśli będzie za mała – zostanie rozciągnięta a nasz post znacznie straci na jakości i będzie niewyraźny.

Dlatego, jeśli chcemy by nasze grafiki prezentowały się jak najlepiej na wszystkich urządzeniach i przyciągały odbiorców – generując tym samym konwersję, warto od czasu do czasu sprawdzić na naszym blogu jakie są aktualne wymiary zdjęć na Fb, które często ulegają zmianie.

Poniżej, przedstawiamy kilka naszych rad oraz aktualne zalecenia odnośnie rozmiarów zdjęć umieszczanych na fanpage.


Na co warto zwrócić uwagę?

 • Ważnym aspektem jest waga zdjęć które dodajemy, jeżeli chodzi o zdjęcie w tle (cover) nie powinno ono przekraczać 100 kB, natomiast grafika umieszczana w postach 1MB – dzięki temu nasze zdjęcia nie stracą na jakości a strona zyska na prędkości ładowania.
 • Najlepszą jakość zdjęć zyskamy, zapisując grafiki  w formacie .PNG, który jest bezstratnym formatem dla jakości.
 • Tekst na naszych zdjęciach nie powinien przekraczać 20% całkowitej powierzchni obrazu. Stosowanie większej ilości tekstu, może skutkować ograniczonym zasięgiem, zdjęcia których powierzchnia zawiera mniej niż 20% tekstuznacznie skuteczniejsze.
 • Zwróć uwagę na odpowiednie przycinanie umieszczanej grafiki na każdym urządzeniu. Pamiętaj, że zdjęcie które dobrze wygląda na komputerze, na urządzeniu mobilnym będzie wyglądać inaczej – często możemy zaobserwować ucięte zdjęcia w tle na stronach firmowych, gdy korzystamy z urządzeń mobilnych.
 • Dodatkowo, bardzo atrakcyjnym elementem – często przyciągającym uwagę odbiorców, są emotikony umieszczone w opisie naszego postu. Często postrzegane za “dziecinne” – mimo wszystko, dodają znacznej atrakcyjności tekstu jeśli jest on powiązany z umieszczoną emotikoną. Kolorowe ikonki w naszych opisach są szybko wyłapywane przez odbiorców – często zdradzając o czym piszemy, w przypadku umieszczenia 🍟 frytek – zdradzamy, że piszemy o jedzeniu – dzięki czemu nasze posty są odbierane w całkowicie innym świetle.

A teraz przejdźmy do meritum dzisiejszego wpisu czyli – wymiary zdjęć na fb! 🙏


Wymiary grafik na FB

Zdjęcie w tle wymiary

Zdjęcie w tle – cover photo, jest widoczne dla wszystkich odwiedzających nasz fanpage, grafikę dodajemy w wymiarach 820 x 312 px, natomiast należy pamiętać, że na urządzeniach mobilnych zdjęcie zostanie wykadrowane do środka do wymiarów 640 x 360 px.

Mimo iż, sugerowane wymiary zdjęcia w tle przez Facebooka to 820 x 312 px, my zalecamy stosowanie zdjęć wyższej rozdzielczości, zachowując jednak odpowiednie proporcje.

Dodatkowym rozwiązaniem jest dodanie wideo w tle – w wymiarach 820 x 462 px, zdjęcia 360 stopni lub pokazu slajdów.
Zalecany czas trwania filmu w tle to 20 do 60 sekund.
Wymiary grafik na fb, grafika na fb, zdjęcie w tle wymiary
Wymiary grafik na Fb – Zdjęcie w tle wymiary

Szablon PSD - Zdjęcie w tle (cover)


Zdjęcie profilowe (avatar)

Zdjęcie profilowe – avatar, wyświetlane jest w wymiarach 170 x 170 px na komputerze oraz 128 x 128 px na urządzeniacha mobilnych. Avatar najczęście przedstawia sygnet lub pełne logo firmy.

Aby nasza grafika była jak najlepszej jakości, zalecamy użycie zdjęcia w wymiarach 320 x 320 pxlub więcej, z naszego doświadczenia wynika, że najlepiej sprawdzi się kwadratowa grafika w wymiarach 1280 x 1280 px.

Dodatkowo, należy pamiętać, że zdjęcie profilowe przycinane jest do koła. Dlatego najlepszym rozwiązaniem, jest uwzględnienie tego podczas wybierania pliku, zalecamy wybór grafiki która prawidłowo wyświetla się zarówno jako kwadrat, jak i koło – unikając ucięcia części naszego logo.
Wymiary grafik na fb, grafika na fb, zdjęcie profilowe wymiary
Wymiary grafik na Fb – Zdjęcie profilowe (avatar)

Szablon PSD - Zdjęcie profilowe (avatar)


Zdjęcie w tle grupy

Doceniasz ogromny potencjał który tkwi w grupach? Swietnie! teraz zadbaj o to, by prezentowała się należycie. Zalecane wymiary zdjęcia w tle grupy to 1640 x 856 px, my jednak, zalecamy używanie grafiki wyższej rozdzielczości zachowując propocję 1,91:1.

Grupa posiada swoją miniaturkę, która podobnie jak w przypadku zdjęcia profilowego, wyświetlana jest w formie koła, przyciętego do środka. Miniaturka jest również wyświetlana jako ikonka skrótu na urządzeniach mobilnych – warto mieć to na uwadze podczas projektowania.

Wymiary grafik na fb, grafika na fb, zdjęcie w tle grupy wymiary
Wymiary grafik na Fb – Zdjęcie w tle grupy

Szablon PSD - Zdjęcie w tle grupy


Zdjęcie w tle wydarzenia

Zdjęcie w tle wydarzenia wyświetla się w wymiarach 1200 x 628 px, gwarantując nam widoczność pełnej powierzchni zdjęcia, nawet na urządzniach mobilnych.

Wymiary grafik na fb, grafika na fb, zdjęcie w tle wydarzenia wymiary
Wymiary grafik na Fb – Zdjęcie w tle wydarzenia

Szablon PSD - Zdjęcie w tle wydarzenia


Post pionowy

Zdjęcie wyświetlane w formie postu pionowego, najlepiej prezentuje się na smartfonach, zajmując większość powierzchni ekranu.

Rekomndacja Facebooka, to użycie grafiki w proporcjach 4:5. My również sugerujemy użycie grafiki w wymiarach 800 x 1000 px, lub więcej – należy jednak zwracać uwagę na jakość zdjęcia przed publikacją.

Wymiary grafik na fb, grafika na fb, post pionowy
Wymiary grafik na Fb – Post pionowy

Szablon PSD - Post pionowy


Post poziomy

Post poziomy, to jeden z najczęściej wykorzystywanych formatów posta na Facebooku. Efektywnym rozwiązaniem, jest zastosowanie wymiarów 1200 x 900 px, jeśli jednak te wymiary będą dla Ciebie probleme, nic się nie martw – stosunek boków nie jest nam narzucony z góry.

Zalecamy maksymalne zmniejszenie wagi pliku – pozwoli nam to uniknąć kompresji Facebooka, która często kończy się stratą jakości.

Wymiary grafik na fb, grafika na fb, post poziomy
Wymiary grafik na Fb – Post poziomy

Szablon PSD - Post poziomy


Post kwadratowy

Rekomdowane wymiary zdjęć do postów kwadratowych to 1080 x 1080 px.

W przypadku używania grafik w wymiarach 1200 x 1200 px, mamy możliwość uzyskania lepszej jakości.
Wymiary grafik na fb, grafika na fb, post kwadratowy
Wymiary grafik na Fb – Post kwadratowy

Szablon PSD - Post kwadratowy


Post informacyjny (notatka)

Post informacyjny – notatka, format ten jest często używany w celu publikacji opisu firmu lub informacji na temat konkursu. Rekomendowane wymiary notatki to 1200 x 445px, według nas, notatka w tych rozmiarach wyświetla się najlepiej, bez straty jakości.

Wymiary grafik na fb, grafika na fb, post informacyjny
Wymiary grafik na Fb – Miniatura linku (linkpost)

Szablon PSD - Post informacyjny


Miniatura linku (linkpost)

Miniatura linku – linkpost, jeśli mówimy o miniaturach które pochodzocą z serwisów zewnętrznych (np. z wklejonego linku), będą to wymiary 1200 x 626px, natomiast w przypadku postów twrzonych w managerze, wymiary zdjęcia to 1080 x 1080px.

Rekomendujemy używanie grafik w formie kwadratowej, które według nas, konwertują zdecydowanie lepiej – wymuszając powiększenie zdjęcia przez użytkownika.
Wymiary grafik na fb, grafika na fb, linkpost
Wymiary grafik na Fb – Linkpost

Szablon PSD - Linkpost


Polubienia (pagelikes)

W formie postów reklamowych – Polubienia strony (pagelikes) Facebook zaleca wymiary grafiki 1200 x 444px. Jest to świetny przypadek w którym do zaleceń Facebooka należy podejść z dystansem, bowiem, od dłuższego czasu, grafiki w wymiarach 1080 x 1080 px, jak w przypadku postu kwadratowego – zapewniają znacznie lepszą konwersję w przpyadku urządzeń mobilnych.

Wymiary grafik na fb, grafika na fb, polubienia strony
Wymiary grafik na Fb – polubienia strony

Szablon PSD - polubienia strony


Kanwa (canva)

Post w formacie Kanwy – (ang. Canva) wyświetlany w aktualnościach, posiada wymiary 1200 x 628 px. My jednak, dodając post w tym formacie, musimy zadbać o to, aby proporcje wynosiły 9:16 (np. 1080 x 1920 px) lub 1:1 jak w przypadku postu kwadratowego (1080 x 1080 px)

Wymiary grafik na fb, grafika na fb, Canva
Wymiary grafik na Fb – Canva

Szablon PSD - Canva


Pokaz slajdów

Posty w formie pokazu slajdów, to jedna z ciekawszych form animowanego postu – umożliwiająca przewijanie zdjęć. Jedyną rekomendacją od Facebooka, jest informacje, że zaleca się używanie grafiki w wysokiej jakości i poropocjach panoramicznych (16:9).

Nic nie stoi nam również na przeszkodzie, w zastosowaniniu proporcji 2:3 oraz 1:1.

Wymiary grafik na fb, grafika na fb, Pokaz slajdów
Wymiary grafik na Fb – Pokaz slajdów

Szablon PSD - Pokaz slajdów


Reklama Karuzelowa

Reklama karuzelowa – w tym przypadku, niezależnie od wyboru wideo bądź grafiki, zalecanym rozmiarem będzie 1080 x 1080 px.

W przypadku postu w formie karuzeli, mamy szereg możliwości, które ogranicza jedynie nasza kreatywność. Możemy zrobić zdjęcia które będą do siebie podobne – tworząc razem spójną identyfikację reklamy, lub posty które powiązane będą wspólnymi elementami – które mogą bardziej zainteresować odbiorców.

Wymiary grafik na fb, grafika na fb, Reklama Karuzelowa
Wymiary grafik na Fb – Reklama Karuzelowa

Szablon PSD - Reklama Karuzelowa


Reklama Aplikacji

Reklama aplikacji – format postu przeznaczony strikte do promocji aplikacji. Zalecamy użycie wymiarów 810 x 450 px, jednak z doświadczenia wiemy, że jeśli chodzi o posty promujące produkty, świetnie sprawdzają się również posty w proporcji 1:1 (np. 1080 x 1080 px)

Wymiary grafik na fb, grafika na fb, Reklama Aplikacji
Wymiary grafik na Fb – Reklama Aplikacji

Szablon PSD - Reklama Aplikacji


Relacja/Stories

Relacja/Stories – to dwa terminy stosowane zamiennie zależnie od inwencji autora. Warto jednak wiedzieć że Stories i Relacja to jedno i to samo.

Stories, wykorzystywane są do prezentacji materiałów krótkoterminowych z racji iż są widoczne przez 24 godziny od zamieszczenia.

Rekomendowane wymiary grafik do stories to 900 x 1600 px, jednak program Canva sugeruje wymiary 1080 x 1920px. Możemy prezentować reklacje w postaci zdjęć, pokazu slajdów oraz wideo do 20 sekund.

Zarówno na Facebooku jak i Instagramie, relacje są widoczne na samej górze po uruchomieniu aplikacji. Świetnie sprawdzają się jeśli chcemy utrzymać stałe relacje z odbiorcami, przyzwyczająjąc ich do tego, że wstawiamy nowe stories codziennie.

Wymiary grafik na fb, grafika na fb, Relacja, Stories
Wymiary grafik na Fb – Relacja, Stories

Szablon PSD - Relacja, Stories


Pobierz wszystkie szablony

Tak jak informowaliśmy na początku tego wpisu, przygotowaliśmy dla Was paczkę wszystkich omówionych w tym artykule postów – do pobrania, za darmo. W archiwum znajdziecie wszystkie posty w formacie .psd które zawierają informacje pomocnicze oraz oczywiście prawidłowe wymiary 💜

Szablon PSD - Wymiary grafik na fb

Pobierz wszystko

Podsumowanie

Udało się! dotarliśmy do końca tego wpisy, poznając wymiary w jakich należy umieszczać posty na Facebooku. Artykuł będzie aktualizowany na bieżąco, więc zawsze możecie do nas wracać po “świeże” szablony postów do pobrania 🎉

Zauważyłeś błąd w artykule, albo brak ważnej treści? A może wręcz przeciwnie, artykuł okazał się bardzo pomocny i znalazłeś wszystkie potrzebne informacje? Daj nam o tym znać i ⭐ oceń nasz artykuł.

 

agencja social media pixelwork
Podobne artykuły
8597
5.0
Trendy w marketingu internetowym
Agencja Interaktywna
Czas czytania: 5 minut
Trendy w marketingu internetowym w 2021 roku

Spis Treści Digital empathy – pierwszym trendem marketingu internetowego Zwiększona sprzedaż online – drugim trendem marketingu internetowego Zbudowanie świadomości marki – jako trzeci trend marketingu internetowego Trendy w marketingu internetowym w 2021 roku Rok 2020 był rokiem nieprzewidywalnym i trudnym. Przez wzgląd na pandemię wiele dużych jak i małych przedsiębiorstw aby przetrwać kryzys musiały szybko […]

Czytaj artykuł
9687
5.0
123
Agencja Interaktywna
Czas czytania: 8 minut
Agencja Interaktywna – Zakres działań

Spis Treści Agencja interaktywna – co to właściwie jest? Jaki jest zakres działań agencji interaktywnej? Kto powinien skorzystać z usług agencji interaktywnej? Agencja interaktywna – zakres działań W obecnych czasach, wszystkie istniejące na rynku biznesy oparte są na funkcjonowaniu i pozyskiwaniu klientów w internecie. Coraz częściej można zauważyć, że wiele firm by poprawić jakość swoich […]

Czytaj artykuł
11768
5.0
social media, wymiary grafik na fb
Czas czytania: 7 minut
Nowe wymiary grafik na FB – Styczeń [2021]

W tym artykule znajdziesz: Co się stanie gdy użyjemy grafiki w złych wymiarach? Na co warto zwrócić uwagę? Wymiary grafik na FB Pobierz wszystkie szablony Podsumowanie Zapewne regularnie publikujecie treści na Facebooku, i zastanawialiście się jakie dokładnie wymiary powinien mieć awatar? albo dlaczego Wasze zdjęcie w tle jest zaś ucięte? spieszymy na ratunek! w tym […]

Czytaj artykuł
Zestaw-szablonów-do-postów-na-facebooku.rar Pobierz plik
10
Pobieranie plików wkótce się rozpocznie...